Aktualności

MAGIA słów w KUCHNI – znaczenie od kuchni

_MG_4959

Na pewno zdarzyło się Wam niejednokrotnie znaleźć w sytuacji, w której ktoś użył w waszym towarzystwie słowa, którego znaczenia wcześniej nie znaliście. Ciekawość i chęć poszerzania wiedzy, prowadzi nas wówczas do zasobnego słownika google. Nie zawsze, odnajdziemy tam jednak kompendium wiedzy, szczególnie jeśli chodzi o zastosowanie procesów fizycznych i chemicznych na polu kulinarnym.

Poniżej znajdziecie kilka propozycji słów trudnych, które warto znać, aby móc swobodnie wybierać pozycje z oferty menu. Poza tym, warto czasem zabłysnąć w towarzystwie taką wiedzą dla własnej przyjemności.

Mini szaszłyki z indyka z INFUZOWANĄ tapioką i salsą szparagową z miętą

INFUZOWANIE, jest to proces nadania produktowi innego aromatu i smaku poprzez użycie dodatkowych składników. Technika ta, jest dość popularna w środowisku baristów do własnoręcznego tworzenia oryginalnych trunków na bazie różnych alkoholi. W naszej kulinarnej propozycji, tapioka zostaje zainfuzowana aromatem cytrusowym zyskując tym samym nową jakość.

Mini tarta z egzotycznym kawiorem

Kawior molekularny z marakui, to wspaniały efekt SFERYFIKACJI, jednej z najczęściej stosowanych technik w kuchni molekularnej. Każdy płyn o smaku innym niż kwaśny, może zostać poddany odpowiedniemu procesowi łączenia alginianu sodu z sokiem owocowym a sól wapnia z wodą lub olejem roślinnym i w rezultacie otrzymujemy kawior o oryginalnym smaku i egzotycznym wyglądzie.

Trufle z pudrem z palonego pora

Puder z palonego pora, powstaje w procesie pieczenia warzywa w wysokiej temperaturze a następnie jego sproszkowanie. W efekcie, powstaje bardzo oryginalny i niespotykany smak, wpadający w lekką, orzechową nutę.

Kontakt

Al. Prymasa Tysiąclecia 46
01-242 Warszawa

Tel.: +48 22 862 93 75
Fax: +48 22 862 93 76
Tel. kom.: +48 509 777 721
Tel. kom.: +48 731 106 109

Formularz kontaktowy

captcha

Wszelkie prawa zastrzeżone Fiesta Catering

Menu