Biszkopty, pierniki – ulubione ciastka dużych i małych smakoszy
Data publikacji 16 czerwca 2023Wielu wielbicieli słodkich wypieków cukierniczych przepada za lekkimi biszkoptami oraz puszystymi piernikami pełnymi aromatycznych przypraw. Te smakowite przekąski o niewielkich rozmiarach świetnie sprawdzają się zarówno do popołudniowej kawy jak i w formie prowiantu, który zabierzemy ze sobą na spacer czy do szkoły. Jak przechowywać pierniki i biszkopty? Do czego można je wykorzystać?
Wyjątkowy smak pierników
Któż nie zna wyjątkowego słodko-pikantnego smaku tych niedużych ciastek o charakterystycznym ciemnym cieście i dość zwartej konsystencji? Walory przysmaku o długim terminie przydatności do spożycia doceniano już w starożytnej Grecji, skąd pochodzi pierwszy znany przepis na ciasto piernikowe. W średniowieczu natomiast składający się z cennych przypraw korzennych oraz miodu piernik był towarem luksusowym, eksportowym i wysyłanym szlakami handlowymi w odległe zakątki świata. W Polsce pierwszy cech piernikarzy powstał w XVII wieku w Krakowie i Toruniu, a w tym czasie pierniki można było kupić najczęściej w… aptece, ponieważ uważano, że kompozycja korzennych przypraw wykorzystanych do produkcji ciasta może być wsparciem w leczeniu rozmaitych dolegliwości, m.in. niestrawności.
Pyszne pierniki na wiele sposobów
Oblane czekoladą, lukrowane, wypełnione owocowym nadzieniem – choć zapach ciasta piernikowego kojarzy się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia, amatorzy słodko-pikantnych wypieków lubią się nimi delektować przez cały rok. Warto również wiedzieć, że pierniki są nie tylko smaczną przekąską, ale także ważnym składnikiem wielu deserów i dań wytrawnych. Ciasto piernikowe świetnie urozmaica smak gotowanego lub duszonego karpia w gęstym sosie warzywnym, stanowi element polskiego sosu szarego, a także (po rozkruszeniu), pełni rolę wyśmienitego w smaku spodu do serników czy ciasta marchewkowego. Gotowe pierniki najlepiej przechowywać w puszce na ciastka lub szczelnie zamykanych pojemnikach, żeby nie stały się suche i nie traciły niezwykłego aromatu.
Smakowite i delikatne biszkopty
Biszkopty to lekkie, puszyste ciastka o delikatnej strukturze, złocistym kolorze i łagodnym smaku. Tego typu przysmaki o prostym składzie często goszczą w jadłospisie dzieci, a także osób przebywających na lekkostrawnej diecie. Biszkopty mogą być zarówno wspaniałą i smaczną przekąską, którą można ze sobą zabrać niemal wszędzie, dekoracją słodkich dań, jak i składnikiem tortów, przekładanych ciast czy popularnego włoskiego deseru – tiramisu. Jak przechowywać biszkopty? Najlepiej w szczelnie zamykanym pojemniku uniemożliwiającym wchłanianie wilgoci z otoczenia, dzięki czemu na dłużej zachowają chrupkość.
Dostępne w sklepach biszkopty mają zazwyczaj okrągły lub charakterystyczny wydłużony kształt, ułatwiający dekorowanie deserów lub trzymanie ciasteczek w niewielkich dziecięcych dłoniach. Tego rodzaju produkty świetnie nadają się jako spody tortów albo deserów przygotowywanych bez potrzeby pieczenia, np. serników na zimno lub kremowo-owocowych pianek. W sklepach i hurtowniach można również kupić gotowe okrągłe spody biszkoptowe ułatwiające przygotowanie warstwowego tortu, przekładanego aromatyzowanym kremem, masą maślaną, bitą śmietaną lub musem owocowym.