Kurtka o kroju wojskowym, czyli kurtka pilotka męska
Data publikacji 29 stycznia 2022
Kurtka to odzież, bez której trudno się obyć – znakomicie przydaje się w każdej porze roku, jest wygodna w noszeniu i dopasowuje się do prawie każdej stylizacji. Szeroki wybór fasonów, modeli i kolorów sprawia, że jest to najczęściej noszona garderoba zarówno przez mężczyzn, kobiety, jak i dzieci.
Kurtki męskie
Męskie kurtki, zarówno lekkie wiatrówki, modele przejściowe, jak i z ociepleniem, idealne na zimę, doskonale wpisują się w aktualne trendy. Jest to okrycie wierzchnie, którego krój najczęściej dopasowuje się do zamierzonej stylistyki – z tego powodu kurtki męskie możemy podzielić na wiele rodzajów, do których, między innymi zaliczymy:
– parkę,
– budrysówkę,
– harringtonkę,
– bosmankę,
– bomberkę,
– pilotkę,
– ramoneskę,
i wiele innych.
Co jest ciekawostką w świecie mody, żaden z tych fasonów przez dekady nie uległ zapomnieniu – codziennie na ulicy można zauważyć mężczyzn ubranych w jeden z tych obowiązujących fasonów, a zarazem niewyróżniających się z tłumu. Każdy model kurtki jest dopracowany, odpowiednio do założenia projektu wystylizowany i świetnie pasuje do noszonego aktualnie zestawu odzieży.
Kurtki o kroju wojskowym
Wiele modeli kurtek męskich jest stylizowanych na odzież wojskową armii amerykańskiej. Należą do nich między innymi, bomberka i pilotka.
Bomberka to rodzaj krótkiej kurtki sięgającej do pasa. To najbardziej kultowa kurtka inspirowana odzieżą pilotów amerykańskich samolotów.
Kurtka ma rękawy i dół wykończone ściągaczami, jest zapinana na zamek błyskawiczny, pod szyją zakończona jest niewielką stójką. Kurtki bomberki znajdziemy w wydaniu zimowym, ocieplone sztucznym lub naturalnym wypełniaczem, jak i letnim, z lekką podszewką oraz przejściowym.
Kurtka pilotka męska
Kurtka pilotka to również fason inspirowany modelem wojskowym. Pierwszy model został zaprojektowany w latach trzydziestych dwudziestego wieku dla pilotów i pracowników technicznych armii amerykańskiej. Ten konkretny model był uszyty ze skóry końskiej, krojem bardzo był zbliżony do znanej już w tych czasach bomberki, podobnie jak tamten fason, pilotka posiada ściągacze przy rękawach i na dole kurtki oraz zamek błyskawiczny, ale znaczącą i dość charakterystyczną odmianą, jest zamiana stójki pod szyją na klasyczny kołnierz o kroju koszulowym. Z biegiem czasu kołnierz kurtki, szczególnie w modelach zimowych, zaczęto obszywać futerkiem.
Moda na kurtkę pilotkę pojawiła się po emisji filmu „Top Gun” gdzie – można powiedzieć – została wylansowana przez Toma Cruise. Ze względu na zainteresowanie samym filmem, kurtka o tym kroju stała się najmodniejszym okryciem wierzchnim mężczyzn i na stałe weszła w kanony mody męskiej.
Materiałem używanym do uszycia kurtki-pilotki jest skóra naturalna, rzadziej skóra ekologiczna, ale również jeans, gruby sztruks, poliamid i tym podobne tkaniny. Kurtki w wersji zimowej są ocieplane naturalnym lub sztucznym „barankiem”. Niektóre, bardziej awangardowe modele kurtek pilotek mają wszystkie szwy ozdobione wystającym, niejako z wnętrza, ociepleniem.
Kurtka pilotka to rodzaj codziennego outfitu – należy do kategorii o formalności casual, doskonale wpisującej się w tradycyjne trendy. Można ją nosić do jeansów, T-shirtów, swetrów, golfów, a także do obuwia typu botki, sztyblety czy kowbojki.