Strona główna
Moda
Tutaj jesteś
Moda Pejsy znowu są modne

Pejsy znowu są modne – jak je zapuścić i dobrze ustylizować?

Data publikacji 27 kwietnia 2022

Oryginalne fryzury pozwalają wyróżnić się w tłumie. Czasem są sposobem na zamanifestowanie swojej przynależności do danej subkultury, jak w przypadku punków, a innym razem służą podkreśleniu przynależności do danej religii, jak w przypadku pejsów. Ale pejsy nie są noszone jedynie przez ortodoksyjnych Żydów. Mogą przybierać różne długości. Ponieważ pejsy są w modzie, warto zastanowić się, jak je zapuścić i ustylizować.

Pejsy – wszystko co należy wiedzieć, czyli o historii słów kilka

Pejsy wielu osobom kojarzą się głównie z wyznawcami wyznania mojżeszowego. Pejsy to według tradycji loki skroniowe noszone przez Żydów zgodnie z przepisem biblijnym zabraniającym ścinania włosów bo bokach głowy. Jeśli chodzi o długość nie było tu ściśle określonych wymagań. Jednak w kręgach ortodoksyjnych Żydów galicyjskich istnial zwyczaj nieobcinania pejsów w ogóle. Również nieodłączna broda w kręgach ortodoksyjnych miała być niestrzyżona. Pejsy poddawane są przez Żydów określonej pielęgnacji, natłuszczaniu i skręcaniu w pierścienie. Historia Żydów sięga Starożytności, ale pejsy zaczęły być powszechnie noszone dopiero pod koniec XV wieku. Dopuszczalne jest utrzymywanie pejsów w stałej długości, ale nie można ich przycinać brzytwą. Zwyczaj noszenia pejsów u Żydów uzasadnia zapis Księgi Kapłańskiej (Kpł, 19:27).

Współczesne pejsy, czyli baki i bokobrody

W latach 70-tych XX wieku, ale i w latach wcześniejszych, np.50-tych oraz na początku wieku XX modne były baki i bokobrody. Nieco inne znaczenie, choć często mylone mają baki i bokobrody. Nie należą one do fryzury, choć się z nią łączą, za to są rodzajem zarostu. Wyrastają przed uszami i rozciągają od linii owłosienia skóry głowy aż do linii brody. Mogą być krótkie, długie, zwężające się albo rozszerzające. Często łączą się z wąsami lub brodą. Słynnymi posiadaczami baków byli cesarz Franciszek Józef, Aleksander Puszkin czy Elvis Presley.

Jak zapuścić pejsy, baki?

Zapuszczenie pejsów czy też baków wymaga pozostawienia włosów po stronie skroniowej, a następnie przycięcia ich na wybraną długość. Baki można pogłębiać łącząc je z linią zarostu. W ten sposób możliwe jest też uzyskiwanie różnorodnych kształtów, np. poszerzających się baków. Taki element niewątpliwie sprawia, że fryzura męska nabiera charakteru. Pasuje w szczególności do fryzury typu pompadour i świetnie komponuje z włosami zaczesanymi do tyłu i uniesionymi u nasady. Oczywiście można sobie zafundować także pejsy w żydowskim stylu. Niektórzy mężczyźni w tym celu pozostawiają włosy na skroniach, zapuszczają je, a następnie wykonują dwa dredy po obydwu stronach. Kręcenie pejsów kojarzy się już typowo z kulturą żydowską, ale i w ten sposób można postępować, choć jest to częstsze we fryzurach damskich.

Jak dbać o swoje pejsy, czyli w jakie akcesoria do golenia zarostu należy się zaopatrzyć?

Chcąc utrzymywać pejsy określonej długości, należy je przycinać w trakcie golenia. Można to robić przy użyciu maszynki albo brzytwy. Oczywiście jak już wspomnieliśmy brzytwy nie używają Żydzi. Wyrównywanie baków to czynność bardzo precyzyjna, bo należy zadbać by były równiej długości, ale i grubości. Pejsy utrzymasz w ryzach sięgając po akcesoria do golenia w sklepie Beardman.pl. Wśród nich poza już wymienionymi warto wybrać także pędzle do golenia zarostu, które pozwalają zmiękczyć go odpowiednio przed goleniem i uniknąć podrażnień skóry. Bardzo dobrze sprawdzają się pędzle z włosia borsuka, które mają odpowiednią szorstkość, a zarazem miękkość i dobrze rozprowadzają pianę na powierzchni skóry . Podobnie jak w przypadku body, także w przypadku baków czy pejsów przed skróceniem należy poczekać aż zarost się zmiękczy. W przypadku tradycyjnych pasm włosów na skroniach do ich skracania można używać po prostu nożyczek albo trymera do włosów.

Jak stylizować pejsy przy twarzy?

Pejsy przy twarzy można stylizować przy użyciu mocnej pasty do włosów. Sprawdzi się ona zarówno dla osób wyznania mojżeszowego, jak i tych stawiających na pejsy jako modowy elementy czy wybierających tradycyjne bokobrody. Akcesoria do golenia zarostu powinny być zawsze ostre, niestępione. Pejsy przy twarzy mogą wymodelować ją optycznie.

Redakcja fiesta.com.pl

Nasi redaktorzy na stronie fiesta.com.pl to zespół pasjonatów, którzy łączą swoją wiedzę i zainteresowania, aby dostarczać naszym czytelnikom wartościowe porady z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów specjalizuje się w konkretnych obszarach, takich jak motoryzacja, technologie internetowe, moda czy zdrowie, co pozwala nam tworzyć treści dopasowane do różnorodnych zainteresowań naszych czytelników. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są interesujące, praktyczne i inspirujące, aby pomóc naszym czytelnikom w osiągnięciu sukcesu oraz zaspokojeniu ich ciekawości i potrzeb. Dołącz do nas i czerp z naszej wiedzy oraz doświadczenia na stronie fiesta.com.pl!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak się ubrać na wieczór panieński?