Strona główna
Media
Tutaj jesteś
Media z jakiej odległości oglądać tv

Rozmiar ma znaczenie – z jakiej odległości oglądać tv?

Data publikacji 6 lutego 2022


Oprócz rozmiaru telewizora w calach decydujące znaczenie ma również odległość, z jakiej oglądamy tv. Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora i z jakiej odległości oglądać tv?

Wybierz odpowiedni rozmiar telewizora

Aby uzyskać najlepszy obraz telewizyjny, odległość siedzenia od telewizora musi być odpowiednia, ale to nie zawsze jest łatwe. Jeśli usiądziesz zbyt daleko od telewizora, zobaczysz tylko mały obraz, natomiast nie będą widoczne szczegóły. Jeśli zbliżysz się zbyt blisko telewizora, staną się widoczne poszczególne piksele, a obraz będzie niejednorodny. Najlepiej byłoby siedzieć wystarczająco daleko od telewizora, aby nie widzieć poszczególnych pikseli. Przynajmniej teoretycznie minimalna odległość przed telewizorem ma niebagatelne znaczenie.

Właściwy odstęp w teorii

Oczywiście prawidłowy odstęp między siedzeniami jest zawsze kwestią osobistych preferencji. Niektórzy wolą siedzieć trochę bliżej telewizora, inni lubią śledzić programy z dystansu.

To, gdzie jest optymalna odległość dla każdej osoby, zależy od kilku czynników. Najważniejsza jest wielkość piksela w telewizorze, a tym samym przekątna telewizora, i wzrok. Im większe piksele lub im lepszy wzrok, tym dalej należy siedzieć. Podczas gdy w przypadku telewizora 65 cali należy zachować odległość do 2,58 cm, to w przypadku telewizora 46 cali wystarczy ok. 1,82 cm. Ponadto większość ludzi uważa za nieprzyjemne, gdy na ekranie wyświetlane są drobne struktury, które nie pasują do siatki liniowej telewizora. Efekt ten jest odbierany jako migotanie linii. Jeśli odległość między siedzeniami jest „poprawna matematycznie” na podstawie rozmiaru piksela i rozdzielczości oka, migotaniu można zwykle zapobiec, zwiększając odległość o około 30 procent.

Na koniec należy pamiętać, że wyznaczona odległość dotyczy telewizorów w rozdzielczości Full HD. Podczas oglądania telewizji w standardowej rozdzielczości, należy usiąść nieco dalej ze względu na zmniejszoną rozdzielczość materiału źródłowego. Ci, którzy posiadają telewizory 4K, mogą usiąść nieco dalej, ponieważ liczba pikseli w telewizorach 4K została podwojona w porównaniu do telewizorów Full HD. Przed technologią 4K praktyczna zasada dotycząca urządzeń Full HD brzmiała: „optymalną odległość siedzenia od telewizora uzyskuje się, mnożąc wysokość telewizora przez trzy”.

Idealna odległość w praktyce

Kupując nowy telewizor, należy wziąć pod uwagę wymiary salonu, a następnie wybrać odpowiedni rozmiar ekranu. Warto się zastanowić, jak daleko chcemy i jak daleko możemy usiąść. Następnie można użyć miernika, aby zmierzyć odległość od telewizora w sklepie elektronicznym. Należy jednak pamiętać, że warunki oświetleniowe w specjalistycznych sklepach nie odpowiadają tym, jakie panują w domach. W związku z tym wrażenie wizualne może się różnić. Tutaj wymagana jest pewna elastyczność.
Należy również zauważyć, że telewizory prezentowane w sklepach z elektroniką na często zbyt dużych powierzchniach sprzedaży często wydają się mniejsze niż w rzeczywistości.

Redakcja fiesta.com.pl

Nasi redaktorzy na stronie fiesta.com.pl to zespół pasjonatów, którzy łączą swoją wiedzę i zainteresowania, aby dostarczać naszym czytelnikom wartościowe porady z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów specjalizuje się w konkretnych obszarach, takich jak motoryzacja, technologie internetowe, moda czy zdrowie, co pozwala nam tworzyć treści dopasowane do różnorodnych zainteresowań naszych czytelników. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są interesujące, praktyczne i inspirujące, aby pomóc naszym czytelnikom w osiągnięciu sukcesu oraz zaspokojeniu ich ciekawości i potrzeb. Dołącz do nas i czerp z naszej wiedzy oraz doświadczenia na stronie fiesta.com.pl!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

z jakiej odległości oglądać tv