fiesta.com.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Lifestyle

Stopnie znajomości języka według skali Rady Europy

Stopnie znajomości języka według skali Rady Europy

Znajomość choćby jednego języka obcego to obecnie już nie tylko potrzeba, ale przede wszystkim przyzwoitość. Oczywiście nie znaczy to od razu, że musimy biegle się w nim komunikować i poradzić sobie w każdej sytuacji w obcojęzycznym mieście. Dlatego właśnie istnieją stopnie znajomości języka, które ściśle określają nasze umiejętności w tym zakresie. Warto wiedzieć czym się od siebie różnią.

Stopnie znajomości języka skala Rady Europy

Sześciostopniowa skala CEFR, która została ustalona przez Radę Europy, jest czytelnym i bardzo pomocnym narzędziem do określenia naszym umiejętności językowych. Taka wiedza przyda nam się w bardzo wielu sytuacjach, a już na pewno wtedy, gdy konstruujemy swoje CV lub na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca zapyta nas o to, w jakim stopniu umiemy się komunikować w danym języku. Okazuje się, że bardzo wiele osób ma problem z ocenieniem swoich umiejętności językowych.

Sześciostopniowa skala CEFR

Skala ustalona przez Radę Europy składa się z sześciu poziomów. Są one oznaczone prostymi symbolami, z którymi zapewne każdy z nas już się gdzieś spotkał. Są to A1, A2, B1, B2, C1, C2. Stopnie oznaczone literą A oznaczają poziom podstawowy, co oznacza, że dana osoba umie i potrafi zastosować najprostsze zdania i wyrażenia dotyczące najbardziej istotnych sytuacji, np. powiedzieć jak się nazywa czy gdzie mieszka. A2 to także poziom podstawowy, ale osoba komunikująca się potrafi zrozumiale wypowiedzieć się w większej ilości rutynowych sytuacji, co oznacza, że jej zasób słownictwa jest również nieco większy.

Poziom B1 i B2 to tzw. średnio zaawansowane oraz ponad średnio zaawansowane. Osoba komunikująca się w danym języku na tym poziomie posiada szerszy zasób słownictwa i potrafi wypowiadać się na znacznie większą ilość tematów, opowiedzieć o swoich uczuciach, zainteresowaniach czy planach. Potrafi także stworzyć spójne wypowiedzi pisemne. W przypadku B2 te umiejętności są jeszcze lepiej rozwinięte. Znacznie lepsze jest także rozumienie ze słuchu.

Poziomy C1 oraz C2 oznaczają odpowiednio zaawansowany oraz biegły. Stopnień zaawansowany oznacza, że osoba komunikująca się w języku obcym posiada znacznie szerszy zakres słownictwa na bardzo różnorodne tematy i potrafi również formułować szczegółowe, jasne i poprawnie zbudowane wypowiedzi. Wypowiada się płynnie, a także spontanicznie w sytuacjach towarzyskich czy zawodowych. Stopień biegły oznacza, że dana osoba praktycznie wszystko rozumie, może wziąć udział w rozmowie na każdy temat, a także tworzyć rozbudowane i szczegółowe wypowiedzi pisemne.

Co może pomóc określić nasz stopień znajomości języka?

Mimo że znamy stopnie znajomości języka, to i tak może nam być trudno określić nasze umiejętności. Można więc podeprzeć się nieco na przykład szkolnymi podręcznikami one także oznaczone są w większości tymi symbolami. I tak na przykład pierwszy podręcznik zaczyna się od poziomu A1, więc jeśli dobrze go opanowałeś, to możesz z pewnością pochwalić się takim stopniem zaawansowania. Dla innego przykładu aby zdać maturę z języka obcego, trzeba opanować minimum B1.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.