Utylizacja odpadów jest elementem życia każdego człowieka. Do tego właśnie celu zostały opracowane specjalne akcesoria, takie jak worki na śmieci. Dzięki nim można bezpiecznie składować i przekazywać odpady do jednostek zajmujących się ich segregacją i utylizacją. W sprzedaży znajduje się wiele tego typu produktów różniących się: materiałem wykonania, wielkością, przeznaczeniem, czy też dodatkowymi elementami. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Co warto wiedzieć o workach na śmieci?
Rodzaje worków na śmieci
Na komfort użytkowania worków na śmieci wpływ głównie ich rodzaj. Te przydatne w każdym domu i firmie akcesoria, dzieli się na:
- klasyczne worki na śmieci- tradycyjne worki, bez żadnych udoskonaleń. Zazwyczaj produkowane z folii, a więc są dosyć cienkie i tanie,
- worki na śmieci z uszami- o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Na ich brzegach umiejscowione są cztery elementy, które po związaniu, pozwalają na bezproblemowe wyjęcie worka i wyniesienie go z domu,
- worki na śmieci z taśmą ściągającą- także wygodne rozwiązanie. Po ściągnięciu taśmy powstają uchwyty, dzięki którym można przenieść śmieci, bez ryzyka ich wysypania. Takie produkty są wykonane zazwyczaj z wytrzymałych materiałów, a więc są w stanie udźwignąć nawet ciężkie odpady (szkło, metal).
Na rynku dostępne są też zapachowe worki na śmieci, które maskują nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kosza. Ciekawą propozycją są także antybakteryjne worki czy też ekologiczne produkty z regranulatu, z którymi można zapoznać się na stronie https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci.
Z jakich materiałów produkuje się najczęściej worki na śmieci?
Worki na śmieci produkuje się głównie z polietylenu, a wytrzymałość folii z niego uzyskanej zależy od ciśnienia wykorzystywanego podczas wyrobu. Folię polietylenową dzieli się na folię LDPE i HDPE.
- LDPE- jest to folia o niskiej gęstości wytwarzana metodą wysokociśnieniową. Jej grubość wynosi od 0,015 do 0,2 µm, dzięki czemu odznacza się wysoką wytrzymałością na rozciągliwość oraz uszkodzenia. Oprócz tego ma błyszczącą i miękką strukturę, którą można bez trudu kształtować,
- HDPE- folia o wysokiej gęstości produkowana z wykorzystaniem metody nisko albo średniociśnieniowej. Jej grubość wynosi od 0,006 do 0,1 µm, a więc jest mniej wytrzymała. Ma też specyficzną, szeleszczącą strukturę.
Jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów?
Odpady należy rozdzielać, korzystając z przy tym z worków o odmiennych kolorach.
- żółte worki- tworzywa sztuczne (np. butelki, puszki),
- zielone worki- szkło,
- niebieskie worki- odpady z papieru oraz tektury,
- czerwone worki- metal,
- brązowe worki- odpady biodegradowalne (np. resztki jedzenia),
- czarne worki- odpady mieszane.
Worki na śmieci to produkty różnorodne o wszechstronnym zastosowaniu. Można używać ich nie tylko do pakowania odpadów, ale też do przechowywania i zabezpieczenia rzeczy, czy też jako ochronę przed rozlaniem się płynów.