fiesta.com.pl

Blog tematyczny o lifestylu i poradach.

Porady

Zainteresowania w CV przykłady. O czym pisać, a co lepiej pominąć?

Zainteresowania w CV przykłady. O czym pisać, a co lepiej pominąć?

CV to jeden z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych. Zainteresowania w CV są bardzo ważnym punktem CV. Większość rekruterów twierdzi, że czyta je z zaciekawieniem.
Specyfikacja zainteresowań nie wpływa na proces selekcji, ale im pełniejszy obraz kandydata, tym lepiej dla pracodawcy. Na co zwracać uwagę, pisząc o swoim hobby w CV?

Nie wszystkie zainteresowania pasują do CV

Jednak nie wszystkie zainteresowania potencjalnych pracowników są mile widziane. Niektóre mogą nawet stać się zabójcą aplikacji. Przykładem są sporty ekstremalne, które nie tylko zagrażają życiu, ale także reprezentują wysoką gotowość do podejmowania ryzyka. To budzi ryzyko, że pracownik w najgorszym przypadku może nie być w stanie wrócić z następnych wakacji. Zainteresowania w CV przykłady:

– Wspinaczka wysokogórska,
– Spadochroniarstwo,
– Nurkowanie,
– Base jumping,
– Wyścigi motocyklowe.

Dla osób, które potrzebują adrenaliny, „normalna” praca może okazać się nudna. Takie zainteresowania często dyskwalifikują kandydatów na stanowiska, które wymagają wysokiego stopnia sumienności i rozwagi.

Często rekruterzy zwracają uwagę na zainteresowania pasywne, takie jak telewizja lub gry komputerowe. Osoby, które wykazują takie zainteresowania, są uważane za odizolowanych samotników, co stanowi sprzeczność z umiejętnością pracy w zespole.

Zainteresowania są drugorzędne, ale bardzo ważne

W CV nie trzeba określać swoich zainteresowań. Jeśli w ogóle, to znajdują się na końcu tabelarycznego CV, nie w liście motywacyjnym. W CV służą następnie dopełnieniu obrazu własnej osobowości i wskazaniu indywidualnej wszechstronności kandydata.

Przede wszystkim jest to ważne w przypadku osób, które rozpoczynają swoją karierę, takich jak absolwenci szkół wyższych i stażyści, którzy mają niewielkie doświadczenie zawodowe. Błędem jest jednak skupianie się na hobby i wymienianie wszystkich zainteresowań i form spędzania wolnego czasu.

Zupełnie niewskazane jest wymyślanie zainteresowań w celu podrasowania dotychczasowej dość przeciętnej kariery. W razie wątpliwości należy raczej pominąć ten punkt w CV.

Jakie zainteresowania warto wymienić w CV?

Dokumenty aplikacyjne powinny być krótkie i zwięzłe. To jest najważniejsza zasada. Nikt nie oczekuje ani nie chce nadmiernej autoanalizy i refleksji. Najlepiej sprawdzają się zainteresowania, które są związane z zamierzoną pracą.

Przykładowo zainteresowanie wyścigami gokartów lub zabytkowymi samochodami, będzie dobrze wyglądać w CV osoby ubiegającej się o prace w branży motoryzacyjnej.

Menedżerowie HR zwracają szczególną uwagę na zainteresowania, które wskazują, że kandydat wykazuje się odpowiedzialnością w czasie wolnym. Stanowiska honorowe w instytucjach społecznych, zaangażowanie w projekty studenckie, konsultacje, lub działania charytatywne — to zawsze dobrze wygląda w CV. W końcu takie zainteresowania to nie tylko zabawa. Przede wszystkim kosztują dużo wolnego czasu i energii. Wiedzą o tym również szefowie i rekruterzy. W związku z tym odbierają kandydata, jako osobę, która nie stroni od pracy, jest zaangażowana i odpowiedzialna.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.