Jak rozpoznać odmiany aloesu leczniczego?
Data publikacji 4 lutego 2022
Właściwości lecznicze aloesu znane są od wieków i wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Duża zawartość różnych składników sprawia, że aloes ma szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób.
Jak rozpoznać aloes leczniczy?
Aloes jest sukulentem rosnącym w warunkach tropikalnych, doskonale znosi niedobory wody. Na ponad 500 odmian aloesu tylko ok. 30 ma właściwości lecznicze. Najpopularniejsze są:
– aloes pospolity, krzewiasty (aloe vera),
– aloes drzewiasty (aloe arborescens),
– aloes kolczasty (aloe ferox).
Obie odmiany bardzo chętnie uprawiane są na parapetach domowych, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich właściwości prozdrowotnych.
Aloe vera charakteryzuje się dużymi i mięsistymi liśćmi. Wyrastają z nasady korzeniowej, starsze liście z biegiem czasu odpadają. Na brzegach liści znajdują się małe kolce. Kwiaty są żółte.
Aloes drzewiasty w warunkach naturalnych osiąga do 5 m wysokości, hodowany w domu ok. 1 m. Od łodygi głównej odchodzą łodygi boczne, każda z nich zakończona jest pióropuszem liści z kolcami. Kwitnie na pomarańczowo.
Aloes kolczasty to największa z tych trzech odmian. Liście mogą osiągać nawet 1 m długości. Kolce rozmieszczone są bardzo gęsto i mają czerwone zabarwienie. Kwitnie na żółto lub czerwono.
Bez względu na odmianę, liście aloesu są grube, bardzo mięsiste i składają się z trzech warstw. Wierzchnią warstwę stanowi cienka skórka syntetyzująca białko i węglowodany, transportuje wodę do głębszych tkanek liścia.
Warstwa środkowa to sok aloesu o gorzkim smaku, zawiera glikozydy i antrachinony.
Wewnętrzną warstwę stanowi żel, który zawiera najwięcej substancji odżywczych.
Właściwości i zastosowanie aloesu
Liście aloesu to prawdziwe bogactwo cennych dla zdrowia składników. Zawierają przeciwutleniacze w postaci witaminy A, C, E, dodatkowo także witaminę B12, cholinę oraz kwas foliowy.
Dodatkowo miąższ aloesu zawiera 8 enzymów, liczne minerały, cukry proste i złożone, związki fenolowe, sterydy przeciwzapalne, aminokwasy.
Tak bogaty skład sprawia, że aloes znalazł szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Przede wszystkim stosowany jest w leczeniu różnych dolegliwości układu trawiennego. Działa przeczyszczająco, łagodzi stany zapalne, wykorzystywany jest w leczeniu wrzodów jelita grubego, wspomaga pracę wątroby.
Aloes reguluje gospodarkę węglowodanowo-tłuszczową. Obniża poziom cholesterolu i glukozy. Tym samym zmniejsza ryzyko cukrzycy i miażdżycy.
Aloes ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz przeciwzapalne. Z tego względu aloes stosowany jest w leczeniu ran, otarć i poparzeń. Dodatkowo łagodzi objawy alergii, egzemy, łuszczycy i trądziku. Stosowany jest także w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
Wyciągi z aloesu dodawane są różnych kosmetyków, znajdziemy go w składzie mydeł, balsamów, kremów oraz szamponów.
Posiadacze aloesu w doniczce mogą samodzielnie pozyskać cenne składniki. Wystarczy obciąć najniższe liście, usunąć kolce i skórkę. Pozyskany miąższ można dodawać do potraw lub kosmetyków. Właściwości lecznicze mają tylko rośliny powyżej 5 lat.