Teleradiologia – na czym polega?
Data publikacji 27 października 2022
Teleradiologia to nowoczesne rozwiązanie z zakresu telemedycyny, z którego korzystają nie tylko szpitale i przychodnie publiczne, ale również prywatne placówki medyczne. Co warto wiedzieć o teleradiologii? Jakie są jej zalety? Jakie badania mogą być opisywane zdalnie?
Teleradiologia – co to takiego?
Teleradiologia, czyli radiologia na odległość, umożliwia zdalne wykonywanie opisów lub konsultacji badań wykorzystywanych w diagnostyce obrazowej. Usługa ta jest możliwa dzięki nowym technologiom, które pozwalają na wymianę sprofilowanych informacji za pomocą specjalnych systemów teleradiologicznych.
Jak dokładnie wygląda cały proces teleradiologii? Jednostka medyczna przesyła obraz-zdjęcie z badania do ośrodka opisującego, by w krótkim czasie otrzymać jego opis sporządzony przez specjalistę – wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza radiologa.
Usługa teleradiologii, jak już wcześniej zostało wspomniane, jest realizowana zdalnie, dlatego nie istnieją żadne bariery geograficzne do jej wykonania – może być świadczona na terenie całego kraju, ale także poza nim. Dzięki temu teleradiologia umożliwia uzyskanie opisu badania w innym miejscu niż miejsce jego wykonania, i to w szybki oraz bezpieczny sposób.
Jakie są zalety teleradiologii?
Radiologia na odległość niesie ze sobą wiele zalet. Wśród najważniejszych korzyści teleradiologii wymienia się przede wszystkim:
-
szybkość i komfort – krótszy czas oczekiwania na opis i wynik badania (do 5 dni), który przekłada się na szybsze postawienie diagnozy,
-
obniżenie kosztów – placówka korzystająca z usługi teleradiologii nie ponosi nakładów na własną infrastrukturę informatyczną oraz specjalistów,
-
bezpieczeństwo – każde badanie przesyłane do opisu jest szyfrowane, a dane są na bieżąco archiwizowane,
-
podniesienie jakości usług własnych placówki medycznej – każdy opis sporządzany jest przed doświadczoną kadrę lekarzy radiologów,
-
wsparcie techniczne dla podmiotów korzystających – centra teleradiologiczne zapewniają niezbędną pomoc zarówno przy wdrażaniu usługi, jak i korzystaniu z niej.
Jakie badania są opisywane zdalnie? Które centra teleradiologiczne je wykonują?
Zwykle opisywane są badania radiologiczne, które umożliwiają obrazowanie ciała człowieka. Do takich metod zalicza się przede wszystkim: tomografię komputerową (TK), rezonans magnetyczny (MR) oraz podstawowe badania obrazowe RTG (radiografia konwencjonalna).
Na polskim rynku medycznym już funkcjonują centra teleradiologiczne, takie jak np. https://telediag.pl/.