Ciężkość i obrzęk nóg – przyczyny i leczenie
Data publikacji 8 listopada 2022
Nogi, które są ociężałe oraz widać na nich obrzęki, najczęściej są symptomem problemów z niewydolnością krążeniową. Jakie są główne przyczyny takiej dolegliwości? W jaki sposób można ją leczyć?
Obrzęki i ciężkość nóg – co może być przyczyną?
Odczuwane objawy jak obrzęki, opuchlizna oraz ciężkość nóg mogą pojawić się u każdego, przy czym u niektórych osób są one zauważane częściej niż u innych. Co może być w tym przypadku powodem takiej dolegliwości?
Zwykle jest to przewlekła niewydolność żylna, czyli PNŻ, której przyczyną bezpośrednią jest niewydolność krążeniowa kończyn dolnych. Towarzyszy ona również zmianom jak pajączki – popękane naczynka oraz żylakom, dlatego nie powinno się jej lekceważyć. Dochodzi wtedy do zaburzeń w pracy zastawek żylnych, które nie transportują odpowiednio krwi, dlatego też zaczyna ona zalegać w żyłach, dając takie właśnie objawy.
Również z problemem obrzęków i ciężkości może być powiązane działanie układu limfatycznego. Dochodzi wtedy do zaburzeń w przepływie limfy, czyli chłonki, która jest ważnym składnikiem dla działania układu odpornościowego. Takie problemy najczęściej pojawiają się u osób po operacjach w regionie kończyn dolnych oraz po urazach, kontuzjach.
Co sprzyja opuchnięciu, obrzękom i ciężkości nóg?
Do obrzęków oraz ciężkości nóg najczęściej przyczyniają się:
- pracowanie w pozycji siedzącej lub stojącej
- długotrwałe podróżowanie w jednej pozycji
- podnoszenie ciężarów
- używanie butów na wysokim obcasie albo butów niedopasowanych, które powodują uciskanie nóg
- noszenie ubrań obciskających nogi, na przykład obcisłych spodni
- częste zaparcia, które powodują zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych
- problemy wynikające z nieodpowiedniej równowagi mineralnej organizmu
- niewystarczające nawodnienie organizmu
- jedzenie zbyt mocno solonych potraw
- przegrzewanie organizmu, na przykład korzystanie z gorących kąpieli, pryszniców, sauny
W jaki sposób leczyć ciężkość i obrzęki nóg?
Jeżeli pojawiają się problemy związane ciężkością albo obrzękami nóg, w takim przypadku warto pamiętać o tym, by rozpocząć ich leczenie. Brak leczenia może w tej sytuacji prowadzić do pogorszenia objawów, które mogą wymagać nawet leczenia chirurgicznego.
Noszenie wyrobów uciskowych
Bardzo dobre efekty w przypadku pojawienia się obrzęków i opuchlizny nóg, a także przy ich bólu, ciężkości dają wyroby uciskowe. Zaliczane są do nich wyroby jak podkolanówki, rajstopy, legginsy oraz pończochy. Są one oferowane w wariantach przeznaczonych dla kobiet oraz dla mężczyzn.
Wyroby uciskowe tego typu pozwalają na odpowiedni przepływ krwi oraz chłonki w kończynach dolnych, dlatego zapobiegają ich zaleganiu w naczyniach. Regularnie noszone pomagają wtedy w zredukowaniu pojawiających się objawów i dają szybką ulgę.
Venoczar na opuchnięte i ciężkie nogi
Warto też wprowadzić do swojej diety suplementy wspomagające pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zalicza się do nich Venoczar – suplement diety w kapsułkach bazujący na naturalnych składnikach.
W preparacie Venoczar znajdują się przede wszystkim wyciąg z kasztanowca, krwawnika, oczaru wirginijskiego, a także ruszczyka i nostrzyka, a ponadto miłorząb oraz pestki winogron i mumio. Takie składniki pomagają wtedy w poprawie cyrkulacji krwi, wspomagają elastyczność naczyń, podnoszą ich szczelność, redukują obrzęki oraz mają działanie antyoksydacyjne.
Zmiana nawyków i trybu życia
Zaleca się lepszą dietę, dodatkowy ruch, picie dużej ilości wody, a także robienie częstych przerw w pracy, podczas których spaceruje się, wykonuje ćwiczenia.
Materiał zewnętrzny