fiesta.com.pl

Blog tematyczny o lifestylu i poradach.

PoradyTV i Internet

Co wpływa na szybkość Internetu?

Co wpływa na szybkość Internetu?

Nie ma nic bardziej irytującego niż za wolno działający Internet. Jeśli bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego ładowania się stron, czy aplikacji to wydłużenie tego procesu będzie dla nas dużym utrudnieniem i to zarówno w domu, jak i w pracy. Co zatem wpływa na szybkość Internetu i jak poprawić wydajność posiadanego łącza?

Sprawdź infrastrukturę

Każdy nawet najbardziej nowoczesny sprzęt może od czasu do czasu ulec awarii. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasz Internet jest wolniejszy niż zwykle, warto w pierwszej kolejności sprawdzić stan routera oraz kabla sieciowego.

Ponieważ uszkodzony lub źle skonfigurowany router będzie nam skutecznie utrudniał korzystanie z Internetu. Ponadto sygnał z routera może być zakłócany przez inne domowe urządzenia, a nawet meble, czy ściany. Dlatego czasami, aby wzmocnić sygnał z routera, należy zmienić jego położenie oraz konfigurację lub zamontować dodatkowe anteny. Natomiast kabel sieciowy może ulec mechanicznemu uszkodzeniu, w związku z czym przy każdej awarii Internetu warto najpierw sprawdzić, czy kabel sieciowy jest prawidłowo podłączony oraz, czy nie posiada widocznych defektów.

Sprawdź swój komputer

Czasami wolniejsza prędkość Internetu może wynikać ze zbyt słabych parametrów technicznych używanego przez nas sprzętu. Wówczas niestety niewiele można zrobić, aby Internet przyspieszył. Istnieją też sytuacje, gdy sprzęt mamy dobry, ale został źle skonfigurowany, nie posiada aktualnych sterowników lub jego system jest za bardzo obciążony aplikacjami.

Dlatego warto zweryfikować jakie programy i aplikacje włączają się wraz ze startem systemu i które z nich możemy wyłączyć, aby nasz komputer mógł efektywniej funkcjonować. Dodatkowo należy też regularnie sprawdzać komputer pod kątem pojawienia się złośliwego oprogramowania. Ponieważ wirusy również mogą spowolnić pracę naszego sprzętu, a jednocześnie są niebezpieczne dla przechowywanych na komputerze danych.

Sprawdź, ile osób korzysta z tej samej sieci

Często udostępniamy naszą sieć internetową innym domownikom, nie zastanawiając się, jaki może mieć to wpływ na prędkość Internetu. Tymczasem zbyt duża liczba użytkowników używających jednej sieci w tym samym czasie może spowodować znaczne spowolnienie Internetu. Oczywiście będzie to też zależało od tego do czego owego Internetu używamy, ponieważ samo przeglądanie stron www nie obciąża bardzo sieci, jednak już na przykład oglądanie filmów, czy granie w gry online znacząco wpływa na prędkość Internetu.

Może się także okazać, że ktoś obcy na przykład sąsiad również korzysta z naszego Internetu i to bez naszej wiedzy. Choć nie są to przyjemne sytuacje, to jednak nie można ich całkowicie wykluczyć. Zatem jeśli mamy takie podejrzenia warto wzmocnić zabezpieczenia sieciowe i zmienić hasło na silniejsze.

Istnieje zatem wiele czynników, które mogą mieć wpływ na szybkość Internetu. Jeśli pomimo sprawdzenia wszystkich możliwości nadal nie znaleźliśmy przyczyny spowolnienia Internetu, warto skonsultować ten problem ze swoim dostawcą.

Udostępnij