Strona główna
Porady
Tutaj jesteś
Porady domowe sposoby na afty

Domowe sposoby na afty – czy znasz wszystkie?

Data publikacji 3 marca 2022


Afty, czyli zmiany w postaci owrzodzenia lub nadżerki w jamie ustnej, to problem, z którym borykają się niemowlęta, starsze dzieci i osoby dorosłe. Przyczyną takiego stanu zapalnego może być osłabienie organizmu lub uraz mechaniczny. Ponieważ afty są małymi ranami otwartymi błony śluzowej, języka lub warg, wywołują ból i silne pieczenie w trakcie czynności z użyciem jamy ustnej. Duży dyskomfort pojawia się zwłaszcza podczas przeżuwania pokarmów, mycia zębów, picia, mówienia. Warto więc wiedzieć, jak w takiej sytuacji postępować i co robić, by problem jak najszybciej zniknął. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na afty?

Soda oczyszczona

Gdy w ustach pojawia się afta, warto szybko przejść do czynności ograniczających rozwijanie się stanu zapalnego. Ranka może się zagoić po zastosowaniu domowej płukanki z sody oczyszczonej. Jedną łyżeczkę produktu trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie i zaczekać do ostygnięcia. Płukanie jamy ustnej można przeprowadzać 3 razy dziennie.

Woda z solą

Dość podobną do poprzedniej metody jest płukanie ust osoloną wodą. Taki sposób jest zresztą dość powszechny również przy infekcjach gardła. Nie zaszkodzi zatem zastosować go również w momencie, gdy w jamie ustnej zauważymy małe owrzodzenie. Roztwór z soli osuszy ranę, która zagoi się znacznie szybciej. Płukankę warto powtarzać 3-4 razy dziennie. Do jej wykonania wystarczy łyżka soli rozpuszczona w połowie szklanki ciepłej wody.

Szałwia i rumianek

Zwolennicy medycyny naturalnej wiedzą doskonale, że zioła to jeden z głównych sposobów radzenia sobie z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. W tym wypadku doskonale sprawdzi się zwłaszcza napar z szałwii lub rumianku. Po przestygnięciu należy wypłukać płynem usta, powtarzając czynność regularnie co 3-4 godziny.

Oleje na afty

Domowe sposoby na afty to także płukanki z zastosowaniem olejów – zwłaszcza kokosowego, który wiele z nas ma w swojej kuchni. Produkt ten wykazuje działanie bakteriobójcze i oczyszczające, dlatego warto użyć go w przypadku owrzodzeń. Olej kokosowy należy zastosować w ilości jednej łyżeczki.

Domowe sposoby na afty – miód

Na afty często sprawdza się użycie miodu. Posmarowanie słodkim produktem może przynieść ukojenie. Miód ma bowiem cenne właściwości – sprzyja gojeniu ran, zabija bakterie i minimalizuje obrzęki. Niektóre osoby stosują również mieszankę, łącząc odrobinę miodu z olejem kokosowym. Powstałą pastą należy posmarować aftę, tworząc przy okazji osłonę zabezpieczającą ranę przed podrażnieniami.

Aloes

Podobnie jak zioła, oleje czy miód, również aloes wykazuje lecznicze działanie, dzięki któremu możemy szybciej pozbyć się męczącej nadżerki. Dodatkowo środek łagodzi ból, który niewątpliwie jest najbardziej dokuczliwym objawem afty. Jeśli mamy żel, warto smarować nim obrzęk. Na stan zapalny przydać może się również sok z aloesu.

Olejek goździkowy

Może nieco mniej popularny, ale wedle wielu osób skuteczny sposób na afty, to olejek goździkowy, który zmniejsza dolegliwości bólowe i pieczenie, a ponadto ma właściwości przeciwbakteryjne. Kilka kropli olejku można zmieszać z odrobiną oliwy. Mieszankę trzeba nałożyć na gazik, patyczek higieniczny lub wacik, a następnie przyłożyć do owrzodzenia.

Redakcja fiesta.com.pl

Nasi redaktorzy na stronie fiesta.com.pl to zespół pasjonatów, którzy łączą swoją wiedzę i zainteresowania, aby dostarczać naszym czytelnikom wartościowe porady z różnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów specjalizuje się w konkretnych obszarach, takich jak motoryzacja, technologie internetowe, moda czy zdrowie, co pozwala nam tworzyć treści dopasowane do różnorodnych zainteresowań naszych czytelników. Nasz zespół skupia się na dostarczaniu artykułów, które są interesujące, praktyczne i inspirujące, aby pomóc naszym czytelnikom w osiągnięciu sukcesu oraz zaspokojeniu ich ciekawości i potrzeb. Dołącz do nas i czerp z naszej wiedzy oraz doświadczenia na stronie fiesta.com.pl!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Sposób wykorzystania kurtek