fiesta.com.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Porady

Jak powinien wyglądać przykładowy list motywacyjny?

Jak powinien wyglądać przykładowy list motywacyjny?

Pracodawcy coraz częściej oczekują od kandydatów, aby dołączyli do CV dodatkowy plik w postaci listu motywacyjnego. Jest to dokument, w którym należy uzasadnić, dlaczego aplikuje się na dane stanowisko pracy. Dlatego warto wiedzieć, jak powinien wyglądać przykładowy list motywacyjny, aby zaproszono nas na rozmowę rekrutacyjną.

Personalizacja listu motywacyjnego

Pisząc list motywacyjny, nie warto podstawiać swoich danych osobowych pod gotowe wzory, ponieważ taki list nie przykuje uwagi Specjalisty ds. rekrutacji. Można oczywiście posiłkować się dostępnymi w sieci formularzami lub specjalnymi kreatorami listów motywacyjnych, jednak zawsze trzeba pamiętać o dodatkowym spersonalizowaniu swojego listu.

Personalizacja oznacza zaadresowanie listu motywacyjnego do konkretnej osoby, firmy lub organizacji w odpowiedzi na dane ogłoszenie. Przy czym warto, pisząc list motywacyjny nie tylko wspomnieć, na jakie stanowisko aplikujemy, ale także, dlaczego to robimy. Co ważne, uzasadnienie powinno być krótkie i zwięzłe, ale jednocześnie przekonujące i prawdziwe.

Czy list motywacyjny może być rozwinięciem CV?

List motywacyjny musi nawiązywać do CV, ale nie może być tylko jego rozwinięciem. Idealny list motywacyjny powinien opisywać te cechy i doświadczenia kandydata, które odnoszą się bezpośrednio do wymagań zawartych w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Jeśli zatem pracodawca szuka kandydata z doświadczeniem w sprzedaży samochodów, to warto poruszyć tę kwestię w liście motywacyjnym, podając więcej szczegółowych informacji dotyczących posiadanego w tym zakresie doświadczenia. Przy czym nie należy zanadto się przechwalać, najlepiej postawić na konkretne przykłady, takie, które zaciekawią osobę czytającą list motywacyjny na tyle, że postanowi spotkać się z jego autorem.

Przykładowy list motywacyjny ilość stron, treść akapitów

Przykładowy list motywacyjny powinien zajmować nie więcej niż jedną stronę A4. Oczywiście, jeśli będą to dwie strony lub półtorej strony nie oznacza to automatycznego odrzucenia danej kandydatury. Jednak zmieszczenie się na jednej stronie zwiększy czytelność i przejrzystość listu motywacyjnego dla osoby, która będzie go czytać.

Ważną kwestią w liście motywacyjnym są także akapity. Dobrze jest zastosować zasadę jedna myśl, to jeden akapit. Ponadto akapity powinny być od siebie wyraźnie oddzielone, a co ważniejsze informacje, fakty, czy liczby można także pogrubić, aby od razu po spojrzeniu na list motywacyjny przykuwały uwagę.

Bardzo ważna w liście motywacyjnym jest również chronologia. Należy zatem zadbać o logiczną ciągłość następujących po sobie informacji. Na samym końcu listu dobrze jest też wstawić formułę o ochronie danych osobowych, gdyż większość pracodawców i tak wymaga jej dołączenia. Natomiast pod całym listem motywacyjnym wraz z klauzulą należy się wyraźnie podpisać.

Podsumowując, warto przyłożyć się do sporządzenia dobrego listu motywacyjnego, ponieważ wielu pracodawców właśnie od tego dokumentu uzależnia zaproszenie kandydata na rozmowę rekrutacyjną. Ponadto stosując powyższe wskazówki, będzie można bez większego problemu przygotować wartościowy list motywacyjny.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.