Jak walczyć z przebarwieniami na skórze? Poznajcie sprawdzone metody.
Data publikacji 24 lipca 2023Przebarwienia na skórze powstają na skutek zaburzeń w produkcji melaniny w melanocytach. Związane są z aktywnością wolnych rodników tlenowych, a także promieniowania UV. Warto dowiedzieć się jak walczyć z przebarwieniami na skórze. Poznajcie sprawdzone metody.
Groźne i niegroźne dla zdrowia przebarwienia na skórze – co warto o nich wiedzieć?
Można wyróżnić kilka rodzajów przebarwień pojawiających się na skórze. Wyróżniamy zmiany uogólnione, będące rezultatem zaburzeń hormonalnych czy też chorób autoimmunologicznych, a także ograniczone do, których zaliczamy piegi i plamy pigmentowe. Przebarwienia na skórze mogą być także wynikiem stanów zapalnych i takie pojawiają się w przebiegu łuszczycy, łupieżu pstrego czy w przypadku osób cierpiących z powodu ziarniniaków. Niegroźne są niewielkie, symetryczne brązowe przebarwienia takie jak piegi. Normalnym zjawiskiem wynikającym z fotostarzenia skóry są także plamy starcze. Warto wiedzieć, że poziom melaniny z wiekem maleje i należy stymulować komórki do ich produkcji. Zmiany o niesymetrycznym kształcie, szybko rosnące, swędzące, czy też wywołujące ból wymagają konsultacji dermatologicznej. Zmiany mogą zostać usunięte, ale może być też wprowadzona farmakoterapia.
Dermokosmetyki pomagające w niwelowaniu przebarwień
Jeżeli przebarwienia na skórze wynikają z procesów jej starzenia i działania promieniowania UV, to można sięgnąć po dermokosmetyki do ich zwalczania. W ich składzie nie może zabraknąć filtrów UV, ale i pantenolu czy alantoiny, które ma ją właściwości łagodzące. Ważne są także składniki nawilżające, jak choćby kwas hialuronowy małocząsteczkowy, który wnika w głąb skóry. Dobrze sprawdzi się serum na przebarwienia z witaminą C. Warto wiedzieć, że kwas askorbinowy rozjaśnia przebarwienia, a dodatkowo wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Ważna jest zawartość w serum także peptydów i kwasu hialuronowego. Warto pamiętać, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać 1000 cząsteczek wody, zapobiega więc jej odparowywaniu i wspiera prawidłowe nawilżenie. Nawilżona skóra z dodatkową ochroną UV jest lepiej chroniona przed powstawaniem nowych przebarwień. Serum ma większe stężenie składników aktywnych niż krem, zatem w przypadku przebarwień warto po nie sięgać. Sprawdzi się także na rozszerzone naczynka.
Domowe sposoby i zabiegi kosmetyczne na przebarwienia
Oczywiście można niwelować przebarwienia także domowymi sposobami. Można sięgnąć po tonik z ogórka, czyli zetrzeć go i wykorzystać powstały sok do przemywania twarzy. Ma właściwości nawilżające, wygładzające i rozjaśniające. Na przebarwienia dobrze działa oczywiście bezpośrednio wyciskany sok z cytryny. Można go zmieszać z wodą lub miodem, gdy cera jest wrażliwa. Kwas mlekowy, który zawarty jest w fermentowanych przetworach mlecznych także dobrze działa na przebarwienia. Dodatkowo ma właściwości łagodzące świąd i wyciągające wysoką temperaturę. Dlatego na oparzenia słoneczne oprócz produktów aptecznych można wybierać także jogurt, kefir czy też maślankę. Jeśli macie w domu aloes, to wystarczy odrobina miąższu z pędu aloesu, by niwelować przebarwienia i podrażnienia skóry. Na takie problemy oczywiście skuteczne są także zabiegi kosmetyczne. Wśród nich popularna jest laseroterapia, peelingi czy mezoterapia igłowa. Oczywiście w przypadku większych przebarwień efekt zawsze jest stopniowy i potrzeba kilku zabiegów, by osiągnąć docelowy i zniwelować widoczność przebarwienia skóry.
Materiał zewnętrzny