fiesta.com.pl

Blog tematyczny o lifestylu i poradach.

Motoryzacja

Wymiana oleju w skrzyni biegów – co warto wiedzieć?

Wymiana oleju w skrzyni biegów – co warto wiedzieć?

Każdy kierowca przyzwyczajony jest do tego, że co jakiś czas musi wymieniać w swoim aucie płyny eksploatacyjne. Dotyczy to oczywiście oleju silnikowego, płynu hamulcowego, a nawet płynu chłodniczego. Jak się jednak okazuje, naprawdę niewielka grupa kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że jeszcze jednym wartym uwagi elementem jest olej obecny w skrzyni biegów. Dlaczego warto go wymieniać, a co najważniejsze, co jaki czas powinno się to robić i w jaki sposób? Wszystko, co trzeba wiedzieć o wymianie oleju w skrzyni biegów.

Dlaczego wymiana oleju w skrzyni biegów jest potrzebna?

Zanim przejdzie się do tego, jak powinna wyglądać wymiana oleju w skrzyni biegów, a także, co jaki czas powinno się ją przeprowadzać, w pierwszej kolejności warto się dowiedzieć, dlaczego czynność ta jest tak ważna.
Jak się okazuje, olej w skrzyni biegów podobnie jak ten silnikowy, z biegiem lat traci swoje właściwości. Rzecz jasna olej silnikowy z uwagi na o wiele trudniejsze warunki pracy nadaje się do wymiany znacznie wcześniej. W skrzyni biegów nie tylko nie pracuje on pod tak dużym obciążeniem, lecz również w znacznie mniejszej temperaturze. Powoduje to, że choć się on zużywa, to jednak znacznie wolniej.
W jaki jednak sposób dochodzi do zużycia oleju w skrzyni biegów? Pamiętać trzeba, że jest to podzespół metalowy. Oznacza to, że wraz z jego używaniem do oleju wytrącać się mogą mikroskopijne opiłki metalu, które pojawiają się w wyniku tarcia. Z biegiem lat ich ilość staje się tak duża, że zanieczyszczają olej, który traci swoje właściwości. Konieczna jest wtedy jego wymiana. Powinno się to robić średnio co około 100 tysięcy kilometrów.

Jaka metoda wymiany oleju?

Skoro już wiadomo, dlaczego wymiana oleju w skrzyni biegów jest tak ważna, a także, co jaki czas powinno się ją przeprowadzać, następnie można się dowiedzieć, w jaki sposób powinno się to robić. Jak się bowiem okazuje, istnieją na rynku dwie metody, czyli statyczna i dynamiczna.
Metoda statyczna jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywana, ponieważ polega na odkręceniu korka spustowego w skrzyni, co doprowadzi do spuszczenia oleju. Niestety w ten sposób nie da się usunąć ze skrzyni całego oleju i pewna jego ilość pozostanie. Zalewany jest on nowym olejem. Wymiana nie jest więc w pełni skuteczna. Jeśli chce się mieć całkowicie nowy olej, należy zastosować wymianę dynamiczną. Na czym ona polega?
Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów polega na podłączeniu skrzyni do specjalnego urządzenia, które przy pomocy dostarczanego do niej oleju będzie przepływało skrzynie. Dzięki temu uda się z niej wypłukać wszystkie pozostałości starego oleju, a także wypełnić ją zupełnie nowym. Dzięki temu olej zawsze ma się świeży. Pamiętać jednak trzeba o tym, że taka wymiana jest znacznie droższa, ponieważ zużywa się do niej więcej oleju, a także wymagane jest skorzystanie z profesjonalnej maszyny. Warto to jednak zrobić, ponieważ wymiana oleju skrzyni przeprowadzana jest dość rzadko, więc warto, aby była zrobiona możliwie najlepiej i najskuteczniej. Przełoży się to na ochronę skrzyni i jej długie użytkowanie.

Udostępnij