fiesta.com.pl

Blog tematyczny o lifestylu i poradach.

MotoryzacjaPorady

Zgłoszenie sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

Wielu kierowców uważa, że sprzedawanie samochodu wiąże się wyłącznie ze sporządzeniem odpowiedniego ogłoszenia i umowy kupna-sprzedaży. Jak się okazuje, obowiązki sprzedawcy nie kończą się na tym, aby podpisać taką umowę i przekazać nabywcy wszystkie dokumenty auta. Bardzo ważne jest także to, aby sporządzić zgłoszenie sprzedaży samochodu. Dlaczego jest to tak ważne i co ogólnie powinno się o tym wiedzieć?

Dlaczego zgłoszenie sprzedaży samochodu jest tak ważne?

Jak każdy kierowca doskonale wie, każdy samochód i inne pojazdy mechaniczne takie jak np. motocykl, muszą być zarejestrowane, a także ubezpieczone. Co bardzo ważne, każda zmiana właściciela musi być w odpowiednim miejscu zgłoszona. Kupujący robi to poprzez udanie się do wydziału komunikacji w celu zdobycia nowych tablic rejestracyjnych. Co jednak ze sprzedającym? Również on ma obowiązek zgłoszenia faktu zbycia pojazdu w terminie do 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, po pierwsze grozi mu surowa kara finansowa w kwocie nawet tysiąca złotych. Co więcej, naraża się na nieprzyjemności w postaci tłumaczenia się za nowego właściciela pojazdu. Przykładowo, jeśli nowy właściciel popełni jakieś wykroczenie, konsekwencje mogą dotknąć sprzedawcę, ponieważ nadal figurować on będzie jako aktualny posiadacz auta. Rodzić to może naprawdę poważne komplikacje. Z tego też powodu lepiej nie odkładać załatwienia spraw formalnych na później, ani też ich nie lekceważyć.

Jak dokonać zgłoszenia sprzedaży samochodu?

Jak więc widać, zgłoszenie sprzedaży samochodu jest naprawdę bardzo ważną sprawą. Jak się jednak powinno do tego podejść i jak wszystko załatwić?
Podstawową sprawą, o której należy pamiętać, jest to, jakie dane będą potrzebne do zgłoszenia sprzedaży samochodu. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby posiadać wszystkie dane pojazdu. Mowa tu jest o marce, modelu, roczniku czy też nawet numerze VIN. Kolejną sprawą jest to, aby mieć dane nabywcy, czyli osoby kupującej od nas pojazd. Na sam koniec pozostaje podanie wszystkich swoich danych.
Gdzie natomiast należy zgłosić sprzedanie swojego samochodu? Najważniejszą sprawą jest udanie się do najbliższego wydziału komunikacji. To właśnie ten urząd prowadzi spis wszystkich poruszających się po drogach pojazdów. Dlatego też należy udać się do odpowiedniego dla własnego miejsca zamieszkania wydziału i tam też poprzez odpowiedni wniosek dokonać zgłoszenia zbycia posiadanego wcześniej pojazdu.

To oczywiście nie jedyne miejsce, do którego należy się udać po sprzedaży samochodu. Kolejnym obowiązkowym punktem jest udanie się do ubezpieczyciela, u którego kupowało się ubezpieczenie OC dla pojazdu. Jest to bardzo ważne z dwóch powodów — po pierwsze znosi z byłego już właściciela obowiązek corocznego ubezpieczenia pojazdu, a więc i zabezpiecza go przed ewentualnymi karami z tytułu niewykonania tej czynności. Po drugie, zabezpiecza byłego właściciela przed konsekwencjami ponoszenia odpowiedzialności za wypadek spowodowany przez nowego właściciela. Ten, jeśli doprowadzi do wypadku, może sprowadzić na byłego właściciela poważne kłopoty. W końcu to właśnie on, jeśli nie zgłosi sprzedaży auta, w dalszym ciągu w dokumentach będzie widniał jako jego aktualny właściciel więc i osoba odpowiedzialna za dany pojazd.

Udostępnij